Počas uplynulých mesiacov sme v spolupráci s dobrovoľnými strážcami prírody monitorovali vybrané nové lokality s výskytom vydry riečnej (lutra lutra). Prítomnosť vydry sa podarilo dokázať vo viacerých vytipovaných úsekoch – buď na základe pobytových znakov alebo pomocou fotopasce.
Vydra je ohrozená úbytkom biotopov aj úmrtnosťou na cestách
Vydra je ohrozená na Slovensku kvôli zmenám v jej životnom prostredí. V dôsledku likvidácie mokradí a regulovania vodných tokov došlo k zmenšeniu jej životného prostredia. Tieto aktivity súvisia s rozvojom poľnohospodárstva, protipovodňovými úpravami a splavňovaním tokov. Taktiež, rekreačné využívanie vôd a rušivé vplyvy v ich blízkosti sú ďalšími faktormi, ktoré ohrozujú prežitie vydry. Výstavba priehrad, nádrží a vodných elektrární má tiež vplyv na vydru, pretože prerušuje jej teritórium, vytvára bariéry pre migrácie rýb a narúša prirodzený cyklus záplav
Okrem toho je vydra je ohrozená aj pri prekračovaní cestných komunikácií. Pre vydry sú najnebezpečnejšie cesty, ktoré vedú popri vodných plochách a mokraďových biotopoch. Žiaľ, vydru zrazenú autom sme zaznamenali viac krát aj na území v správe CHKO Dunajské Luhy.
Stopy, šupiny z rýb aj záznamy z fotopasce
V monitoringu vydry riečnej sme sa zamerali najmä na nové lokality, v ktorých zatiaľ jej výskyt nebol potvrdený. V rámci pobytových znakov sa nám podarilo nájsť stopy labiek v bahne aj šupiny vydrou ulovených rýb na plávajúcich brvnách.
Jednoznačne však výskyt vydry potvrdila až fotopasca. Záznamy boli opakované, preto sa môžeme domnievať, že sa jedná o trvalý výskyt a nie iba o zachytenie jedinca pri migrácii.
V CHKO Dunajské Luhy majú vydry vhodné prostredie
Vydry trávia väčšinu času vo vode, ale dokážu prekonávať aj dlhšie úseky po súši. Okrem dostatku potravy potrebujú na prežitie úkryty, v ktorých môžu odpočívať a vyvádzať mláďata. V našich podmienkach najčastejšie na tieto účely vydry využívajú podzemné nory alebo úkryty na povrchu pozostávajúce z trstinového lôžka v hustom poraste na brehu.
Vydry sa vyskytujú aj v Bratislave a blízkom okolí – žijú prakticky v každom chránenom území s biotopom lužného lesa. Vydra bola spozorovaná napríklad v CHA Sihoť, Devínske alúvium Moravy alebo v lužných lesoch hneď za Petržalkou. Môže zachádzať aj do zastavaného územia, kde sa zdržuje pri vodných kanáloch.
Autor textu a fotografií: Jakub Mrocek (GearCheckers), pripravil: A. Kürthy