Vyhláška MŽP SR č. 440/2008 Z.z. z 24. októbra 2008, ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Dunajské luhy a jej novela vyhláškou MŽP SR č. 466/2013 zo 16. decembra 2013.
na výmere 16 511,58 ha.
Hodnotenie z hľadiska ochrany prírody a krajiny
Chránená vtáčia oblasť Dunajské luhy má pre niektoré vtáčie druhy význam presahujúci hranice našej krajiny. Oblasť má obrovský význam aj z pohľadu Európy:
- Je to najvýznamnejšie zimovisko v Európe pre hlaholky severské (Bucephala clangula)!
- Taktiež možno konštatovať, že územie je najvýznamnejším zimovisko v Strednej Európe pre chochlačku vrkočatú (Aythya fuligula) a chochlačku sivú (Aythya ferina).
- Snáď ešte viac vyzdvihuje významnosť chráneného vtáčieho územia aj skutočnosť, že sa tu nachádza najvýznamnejšie hniezdisko v Strednej Európe druhu čajka čiernohlavá (Larus melanocephalus)! Z pohľadu Slovenska 95% čajok čiernohlavých hniezdi práve tu, na území CHVÚ Dunajské luhy.
Je to najvýznamnejšie hniezdisko rybára riečneho (Sterna hirundo) na Slovensku!
Je jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku pre hniezdenie európsky významných druhov vtákov: orliak morský (Haliaeetus albicilla), beluša malá (Egretta garzetta), haja tmavá (Milvus migrans), bučiačik močiarny (Ixobrychus minutus), čajka čiernohlavá (Larus melanocephalus), rybár riečny (Sterna hirundo), rybárik riečny (Alcedo atthis).
Územie je ďalej jedným z piatich najvýznamnejších hniezdisk pre druhy európskeho významu: kačica chrapačka(Anas querquedula), kalužiak červenonohý (Tringa totanus), hrdzavka potápavá (Netta rufina), kačica chripľavka (Anas strepera).
V území CHVÚ Dunajské luhy pravidelne zimuje alebo migruje viac ako 1% európskej ťahovej populácie druhov potápač malý (Mergus albellus), chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula), chochlačka sivá (Aythya ferina) a hlaholka severská (Bucephala clangula).
Na území CHVÚ Dunajské luhy sa pravidelne počas migrácie vyskytuje viac ako 20 000 a počas zimovania viac ako 70 000 jedincov viacerých vodných druhov vtákov. Ďalej v území pravidelne hniezdi viac ako 1% národnej populácie druhov ľabtuška poľná (Anthus campestris), bocian čierny (Ciconia nigra), kaňa močiarna (Circus aeruginosus) a brehuľa hnedá (Riparia riparia).
Význam vyzdvihuje aj skutočnosť, že sa prekrýva s mnohými ďalšími chránenými územiami európskeho a národného významu.
Mapová časť
Podrobnejšie k časti na Hrušovskej zdrži.
V oblasti Hrušovská zdrž dosahujú medzinárodne významné počty zoskupujúce sa migrujúce a zimujúce druhy, ak prekročili 1 % z príslušnej regionálnej populácie (Delany & Scott 2006), prípadne ho presiahli v minulosti, alebo sa to podľa trendu očakáva v najbližších rokoch. (Tichodroma 21)
-
kormorán malý (Phalacrocorax pygmaeus), novozistené medzinárodne významný druh (prekračujúci EU limit významnosti >1%)
-
kačica divá (Anas platyrhynchos), cieľový zoskupujúci sa druh
-
chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula), kritériový i zoskupujúci sa druh
-
chochlačka sivá (Aythya ferina), kritériový i zoskupujúci sa druh
-
hlaholka severská (Bucephala clangula), kritériový druh i zoskupujúci sa druh
-
potápač malý (Mergus albellus), kritériový druh i zoskupujúci sa druh
-
čajka malá (Larus minutus), nie je vo vyhláške CHVÚ, vtom čase nedosahovali také počty, novozistené medzinárodne významný druh (prekračujúci EU limit významnosti >1%)
-
čajka žltonohá (Larus michahellis), nie je vo vyhláške CHVÚ, vtom čase nedosahovali také počty, novozistené medzinárodne významný druh (prekračujúci EU limit významnosti >1%)
-
čorík čierny (Chlidonias niger), nie je vo vyhláške CHVÚ, vtom čase nedosahovali také počty, novozistené medzinárodne významný druh (prekračujúci EU limit významnosti >1%)
Poradie druhov s najväčšou početnosťou v tejto oblasti:
-
chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula) kritériový i zoskupujúci sa druh
-
kačica divá (Anas platyrhynchos) zoskupujúci sa druh
-
chohlačka sivá (Aythya ferina) kritériový i zoskupujúci sa druh
V rokoch 2004 – 2009 bolo zaznamenaných 90 druhov vodných vtákov. Z toho na samotnej Hrušovskej zdrži 88 druhov a na priesakovom kanáli (úsek ostrov Kopáč – Hamuliakovo) 40. Len dva druhy sú také, ktoré sa vyskytli len na priesakovom kanáli: chriašteľ vodný (Rallus aquaticus) a chavkoš nočný (Nycticorax nycticorax).
Najvyššie celkové počty počas jesennej migrácie v období mapovania v rokoch 2004 – 2009 boli priemerne 31313 jedincov, maximálne 13.11.2005 počet 78050 jedincov. Počas jesennej migrácie však takéto maximálne stavy trvajú veľmi krátko a počty sa rýchlo menia.
Počas zimného obdobia bol priemerný počet 18453, maximálne bol zaznamenaný 20.12.2005 – 52084. Minimálny celkový počet v zimnom období bol 9967 jedincov 10.2.2008.
Najmenšie počty sú počas jarnej migrácie. Priemerný počet je 7039 jedincov.
Zoskupenia sa vyskytujú v troch obdobiach: jesenná migrácia, zimovanie (december – február) a jarná migrácia. Najpočetnejšie druhy:
jesenná migrácia
-
chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula), kritériový druh, dominancia 52,4%
-
chochlačka sivá (Aythya ferina), kritériový druh, dominancia 19,1%
-
kačica divá (Anas platyrhynchos), cieľový zoskupujúci sa druh, dominancia 13,6%
-
lyska čierna (Fulica atra), cieľový zoskupujúci sa druh, dominancia 4%
-
hlaholka severská (Bucephala clangula), kritériový druh, dominancia 1,4 %
zimovanie
-
chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula), kritériový druh, dominancia 46,1%
-
hlaholka severská (Bucephala clangula), kritériový druh, dominancia 13,9 %
-
chochlačka sivá (Aythya ferina), kritériový druh, dominancia 12,2%
-
kačica divá (Anas platyrhynchos), cieľový zoskupujúci sa druh, dominancia 8,9%
-
hus bieločelá (Anser albifrons), cieľový zoskupujúci sa druh, dominancia 4%
jarná migrácia
-
chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula), kritériový druh, dominancia 50,9%
-
čajka smejivá (Larus ridibundus), cieľový zoskupujúci sa druh, dominancia 24,3%
-
chochlačka sivá (Aythya ferina), kritériový druh, dominancia 4,1%
-
kačica divá (Anas platyrhynchos), cieľový zoskupujúci sa druh, dominancia 4,1%
-
hlaholka severská (Bucephala clangula), kritériový druh, dominancia 3,6 %
-
čorík čierny (Chlidonias niger), dominancia 1,5
Podrobnejšie k oblasti pri Čenkove.
Cieľové druhy
Na účel zabezpečenia priaznivého stavu biotopov druhov vtákov európskeho významu a biotopov sťahovavých druhov vtákov a zabezpečenia podmienok ich prežitia a rozmnožovania.
Kritériové druhy (15 druhov):
Hrdzavka potápavá (Netta rufina)
* kritériový druh, sťahovavý druh vytvárajúci zoskupenia
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN hrdzavka potápavá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková i európska populácia má neznámy trend (zdroj a ďalšie informácie o hrdzavke potápavej ).
Hniezdič
Územie je jedným z piatich najvýznamnejších hniezdisk na Slovensku. Hniezdenie druhu aj
zoskupenia sú v rámci celého územia CHVÚ Dunajské luhy sústredené v oblasti – Hrušovská zdrž, čo dobre zobrazujú mapy, podobne i rozloženie zhlukov výskytov druhu so škálou počtov v kŕdľoch.
Cieľový zoskupujúci sa druh
Zoskupenia dosahujú dosahujúce počty nad 20 až 76, maximálny počet 227 dňa 13. marca 2005 (Slabeyová a kol. 2009)
Negatívne vplyvy
U aktivít vo forme malých športových plavidiel sme zaznamenali negatívny vplyv na hniezdiská a miesta zoskupovania pri nedisciplinovaných osobách, nerešpektujúcich časové a priestorové obmedzenia.
Kačica chrapačka (Anas querquedula)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN kačica chrapačka patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia klesla o 25% za obdobie troch generácií (19,5 rokov) (zdroj a ďalšie informácie o kačici chrapačky).
Hniezdič
Územie CHVÚ Dunajské luhy je jedným z piatich najvýznamnejších hniezdisk druhu na Slovensku.
Výskyty druhu aj zoskupenia sú v rámci celého územia CHVÚ Dunajské luhy sústredené v oblasti – Hrušovská zdrž (dosahujúce medzi 10 až 20, maximálne 42 jedincov), v nadregionálnom biocentre v oblasti Čičov, čo dobre vystihuje mapa výskytov na celkovom území a podrobný pohľad.
Negatívne vplyvy
U aktivít vo forme malých športových plavidiel sme zaznamenali negatívny vplyv na hniezdiská a miesta zoskupovania pri nedisciplinovaných osobách, nerešpektujúcich časové a priestorové obmedzenia.
Rybárik riečny (Alcedo atthis)
* kritériový druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN rybárik riečny patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je neznámy, európska populácia má klesajúci trend 30 – 49% za tri generácie (13,2 roka) (zdroj a ďalšie informácie o rybárikovi riečnom).
Hniezdič
Je jedným z troch najvýznamnejších Chránených vtáčich oblastí na Slovensku pre hniezdenie. Nevytvára zoskupenia, loví na plytkých okrajoch a hniezdi v kolmých brehoch.
Kačica chripľavka (Anas strepera)
* kritériový druh, sťahovavý druh vytvárajúci zoskupenia
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN kačica chripľavka patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej aj európskej populácie je stúpajúci (zdroj a ďalšie informácie o kačici chripľavky).
Hniezdič
Územie CHVÚ Dunajské luhy je jedným z piatich najvýznamnejších hniezdisk na Slovensku.
Cieľový zoskupujúci sa druh
Počty narastajú, najmä oblasť Hrušovská zdrž za miernych zím, najväčšie kŕdliky dosahujú počty od 50 – 110 jedincov, ak je veľmi chladno, objavujú sa dočasne na priesakových kanáloch.
Chochlačka sivá (Aythya ferina)
* kritériový druh, sťahovavý druh vytvárajúci zoskupenia
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN chochlačka sivá patrí medzi zraniteľné druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia poklesla za obdobie troch generácií (22.8 roka) o 30 – 49%, rovnako aj počty na zimoviská (zdroj a ďalšie informácie o chochlačke sivej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Územie CHVÚ Dunajské luhy je najvýznamnejším zimoviskom v Strednej Európe!
Pravidelne zimuje alebo migruje viac ako 1% európskej ťahovej populácie, napríklad to 13. 11. 2005 – 28340 jedincov a 20.12. 2005 – 10153 jedincov, početnosti mierne klesajú.
Tretí najpočetnejší druh na Hrušovskej zdrži
dosahujúci viacero tisícov jedincov, maximálne 10153 jedincov
Hniezdič
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradený medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov hlásené len z oblasti Hrušovskej zdrže.
Chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula)
* kritériový druh, sťahovavý druh vytvárajúci zoskupenia
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN chochlačka vrkočatá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková i európska populácia sú stabilné (zdroj a ďalšie informácie o chochlačke vrkočatej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Územie CHVÚ Dunajské luhy je najvýznamnejším zimoviskom v Strednej Európe!
Pravidelne každoročne (!) zimuje alebo migruje viac ako 1% európskej ťahovej populácie, v časti Hrušovská zdrž bol najpočetnejším druhov v roku 2004 – 2009. Počas jesennej migrácie dosiahla chochlačka vrkočatá dominanciu 52,4%, počas zimného obdobia (december – február) 46,1% a cez jarnú migráciu 50,9%. V miernych zimách prekračuje v počtoch 1 % hranicu zaznamenaný počas jesennej a jarnej migrácie, v normálnych zimách celú zimnú sezónu. Počty sú veľmi dynamické, menia sa aj zo dňa na deň.
V oblasti Hrušovská zdrž je na prvom mieste najpočetnejších druhov.
, dosahujúce viacero tisícov jedincov, maximálne 21000 jedincov
Hniezdič
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradený medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti Hrušovská zdrž po ramennú sústavu v Bodíkoch.
Hlaholka severská (Bucephala clangula)
* kritériový druh, sťahovavý druh vytvárajúci zoskupenia
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN hlaholka severská patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková a európska populácia sú stabilné, v severnej Amerike bol za posledných 40 rokov zaznamenaný mierny nárast (zdroj a ďalšie informácie o hlaholke severskej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
CHVÚ Dunajské luhy sú najvýznamnejším zimoviskom tohoto druhu v Európe!!
Pravidelne každoročne (!) zimuje alebo migruje viac ako 1% európskej ťahovej populácie v oblasti Hrušovská zdrž, hlavne v chladnom počasí. Najvyšší zaznamenaný počet bol zistený v januári 2004–10770 ex. (Ridzoň 2005), početnosť odvtedy klesá.
V oblasti Hrušovskej zdrže, dosahuje viacero tisíc jedincov, maximálne 10770 jedincov.
Beluša malá (Egretta garzetta)
* kritériový druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN beluša malá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, európska populácia má klesajúci trend, v krátkodobom merítku je stabilná (zdroj a ďalšie informácie o beluši malej).
Hniezdič
CVHÚ Dunajské luhy je jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku
pre hniezdenie.
Orliak morský (Haliaeetus albicilla)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN orliak morský patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, európska populácia má takisto stúpajúci trend (zdroj a ďalšie informácie o orliakovi morskom).
CVHÚ Dunajské luhy je jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku pre hniezdenie.
Bučiačik močiarny (Ixobrychus minutus)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN bučiačik močiarny patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia je stabilná (zdroj a ďalšie informácie o bučiačikovi močiarnom).
Hniezdič
CVHÚ Dunajské luhy je jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku pre hniezdenie.
Čajka čiernohlavá (Larus melanocephalus)
* kritériový druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN čajka čiernohlavá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, v Európe klesli jej stavy za obdobie troch generácií (30,3 rokov) o 25% (zdroj a ďalšie informácie o čajke čiernohlavej).
Hniezdič
Najvýznamnejšie hniezdisko v Strednej Európe tohoto druhu! Z pohľadu Slovenska 95% čajok čiernohlavých hniezdi práve tu, na územi CHVÚ Dunajské luhy!
CVHÚ Dunajské luhy je jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku pre hniezdenie. Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero stoviek jedincov, maximálne 540 jedincov.
Potápač malý (Mergellus albellus)
* kritériový druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN potápač malý patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia klesá, v Európe stúpa (zdroj a ďalšie informácie o potápačovi malom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Pravidelne zimuje alebo migruje viac ako 1% európskej ťahovej populácie, vysoké počty sú hlavne v studenom počasí. Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero desiatok jedincov, maximálne 380 jedincov
Haja tmavá (Milvus migrans)
* kritériový druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov IUCN haja tmavá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je neznámy. Napriek tomu, že je pravdepodobne najbežnejší dravec sveta, jeho stavy klesajú kvôli otravám, zástrelom, znečistenia vody a prílišné používanie pesticídov. Na lokálnej úrovni na jej stavy vplývajú negatívne modernizácia miest a poľnohospodárstva. Európska populácia má neznámy trend. Mimo územia Európy je trend taktiež neznámy, v niektorých krajinách stúpa (Austrália) v iných klesá, ako Zambia. V západnej Afrike bol zistený významný pokles stavov približne až o 70% a to podľa výskumov v rokoch 1969 – 1973 a 2000 – 2004 (zdroj a ďalšie informácie o haji tmavej).
Hniezdič
CHVÚ Dunajské luhy je jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku pre hniezdenie. Záznam zimujúceho jedinca 14. januára 2012 pri Medveďove, Kľučovecká ramenná sústava.
Rybár riečny (Sterna hirundo)
* kritériový druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov rybár riečny patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je neznámy, európska populácia má stúpajúci trend. V severnej Amerike za 40 rokov prekonala populácia štatisticky významný pokles o -70,4% (zdroj a ďalšie informácie o rybárovi riečnom).
Hniezdič
Najvýznamnejšie hniezdisko rybára riečneho (Sterna hirundo) na Slovensku!
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero desiatok jedincov, maximálne 180 jedincov
Kalužiak červenonohý (Tringa totanus)
* kritériový druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kalužiak červenonohý patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je neznámy, u Európskej populácii bol podľa prieskumov v rokoch 1980 – 2013 zaznamený mierny pokles (zdroj a ďalšie informácie o kalužiakovi červenonohom).
Hniezdič
CHVÚ Dunajské luhy je jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku pre hniezdenie.
Ľabtuška poľná (Anthus campestris)
* ostatné významné druhy
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov ľabtuška poľná patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia je stabilná, európska populácia má od roku 1991 nejasný trend (zdroj a ďalšie informácie o ľabtuške poľnej).
Hniezdič
pravidelne hniezdi viac ako 1% národnej populácie druhov
Bocian čierny (Ciconia nigra)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov bocian čierny patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy, populácia v Európe je stúpajúca (zdroj a ďalšie informácie o bocianovi čiernom).
pravidelne hniezdi viac ako 1% národnej populácie druhov
Kaňa močiarna (Circus aeruginosus)
* ostatné významné druhy
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kaňa močiarna patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, európska populácia narastá (zdroj a ďalšie informácie o kani močiarnej).
Hniezdič
pravidelne hniezdi viac ako 1% národnej populácie druhov
Brehuľa hnedá (Riparia riparia)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov brehuľa hnedá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia klesá, v severnej Amerike bol za posledných 40 rokov zaznamenaný slabý, štatistiky nevýznamný pokles. Európska populácia má nejasný trend (zdroj a ďalšie informácie o brehuli hnedej).
Hniezdič
pravidelne hniezdi viac ako 1% národnej populácie druhov
Kalužiak riečny (Actitis hypoleucos)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kalužiačik malý patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia vykazovala v rokoch 1980 – 2013 kolísavý trend (zdroj a ďalšie informácie o kalužiakovi riečnom).
Hniezdič
Na území CHVÚ preuázane hniezdil, nie je však zaradený medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov nebolo zaznamenané, iba predpokladané v oblasti Hrušovská zdrž po ramennú sústavu v Bodíkoch.
Kačica ostrochvostá (Anas acuta)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kačica ostrochvostá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia klesá, za obdobie 20,4 rokov (tri generácie) poklesla európska populácia o 25%, za posledných 40 rokov klesla populácia v severnej Amerike o 77,3% (zdroj a ďalšie informácie o kačici ostrochvostej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero desiatok jedincov, maximálne 66 jedincov.
Kačica lyžičiarka (Anas clypeata)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kačica lyžičiarka patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia klesá, za posledných 40 rokoch bol u severoamerickej populácii zaznamenaný slabý nárast. Stavy v Európe sú stabilné (zdroj a ďalšie informácie o kačici lyžičiarke).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero desiatok jedincov, maximálne 95 jedincov.
Hniezdič
Na území CHVÚ hniezdila, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie nie je za posledných 10 rokov v CHVÚ dokumentované.
Kačica chrapkavá (Anas crecca)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kačica chrapka patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej a európskej populácie je neznámy, populácia v severnej Amerike je posledných 40 rokov stabilná (zdroj a ďalšie informácie o kačici chrapkavej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero desiatok až stovák jedincov, maximálne 500 jedincov.
Kačica hvízdavá (Anas penelope, novšie Mareca penelope)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kačica hvizdárka patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácie je stabilná, v severnej Amerike má stúpajúci trend (zdroj a ďalšie informácie o kačici hvízdavej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Výrazný migrant na jeseň s vrcholom v novembri, počty migrujúcich stúpajú, zdržujú sa najmä v oblasti Hrušovská zdrž, plytšie časti nad prehradením v blízkosti obce Čunovo.
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero desiatok až stovák jedincov, maximálne 463 jedincov
Kačica divá (Anas platyrhynchos)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kačica divá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia má stúpajúci trend, populácia v Európe je stabilná, v severnej Amerike za posledných 40 rokov výrazne zrástli stavy a to o 99,3%. V roku 2015 boli hodnoty početnosti o 51% nad hodnotou dlhodobého priemeru (roky 1955 – 2014) (zdroj a ďalšie informácie o kačici divej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Druhý najpočetnejší druh na Hrušovskej zdrži, maximálne počty dosahuje v mesiaci november, najčastejšie miesta výskytu kŕdľov počas migrácie sú na plytších miestach oblasti Hrušovská zdrž, zátoka Kalinkovo a nad prehradením pri Čunove. Počty presahujúce 10000 ex. (1 % limit EÚ významnosti Delany & Scott 2006) boli zistené 28. 11. 2004 – 16525 jedincov a 13. 11. 2005 – 10479 jedincov. Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero tisíc jedincov, maximálne 13000 jedincov
Hniezdič
Na celom území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť.
Kačica divá (Anas platyrhynchos) na celom území CHVÚ so zobrazením škály počtov, zdroj aves.vtaky.sk Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, 2019
Hus bieločelá (Anser albifrons)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov hus bieločelá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy, populácia v Európe je stabilná. V severnej Amerike za posledných 40 rokov ich stavy štatisticky
významne stúpli o 5500% (to znamená 173% za dekádu). Treba tiež poznamenať, že spomínaný prieskum pokrýval asi 50% plochy rozšírenia v severnej Amerike (zdroj a ďalšie informácie o husi bieločelej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce mnoho tisíc jedincov, maximálne 31000 jedincov
Hus divá (Anser anser)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov hus divá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej aj Európskej populácie je stúpajúci (zdroj a ďalšie informácie o husi divej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero stovák až tisícov jedincov, maximálne 5500 jedincov
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti Hrušovská zdrž.
Hus siatinná (Anser fabalis)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov hus siatinná patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci. V juhozápadnej a severovýchodnej Európe a v západnej a centrálnej Sibíri sú stavy stabilné (zdroj a ďalšie informácie o husi siatinnej).
Volavka popolavá (Ardea cinerea)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov volavka polavá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy, Európska populácia v rokoch 1980 – 2013 mierne vzrástla. Európska hniezdna populácia zaznamenala aj krátkodobý pokles v rokoch 2000 – 2012 (zdroj a ďalšie informácie o volavke popolavej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce desiatky jedincov, maximálne 145 jedincov
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť.
Chochlačka morská (Aythya marila)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov chochlačka morská patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia klesá rýchlosťou 25% za obdobie troch generácií (24,6 rokov). V severnej Amerike stavy v rokoch 1974 – 2011 významne stúpli (zdroj a ďalšie informácie o chochlačke morskej).
Výrazný jarný migrant, dosiahol najväčšie počty kŕdľov na Slovensku: 192 jedincov
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty desiatky jedincov, maximálne 141 jedincov
Chochlačka bielooká (Aythya nyroca)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov chochlačka bielooká patrí medzi takmer ohrozené druhy, trend celkovej populácie je predbežne opatrne stanovený pre obdobie troch generácií ako mierne klesajúci, európska populácia mala v minulosti miestami klesajúci trend, celkovo je neznámy. Nie je jasná situácia ani v Ázijskej oblasti jej rozšírenia (zdroj a ďalšie informácie o chochlačke bielookej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero jedincov, maximálne 8 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ v minulosti preukázateľne hniezdila, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Pravdpodobné hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti pri Čičove.
Labuť spevavá (Cygnus cygnus)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov labuť spevavá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy, populácia v Európe narastá (zdroj a ďalšie informácie o labuti spevavej).
Labuť hrbozobá (Cygnus olor)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov labuť veľká patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia stúpa, populácia v Európe je taktiež na vzostupe (zdroj a ďalšie informácie o labuti hrbozobej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce stovky jedincov, maximálne 2780 jedincov.
Hniezdenie
Na celom území CHVÚ preukázateľne hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť.
Volavka biela (Egretta alba)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov beluša veľká patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je neznámy, u severoamerickej populácii zaznamenali veľký, štatisticky významný nárast o 177% za posledných 40 rokov, prieskum prebiehal asi na polovici územia jej rozšírenia na severoamerickom kontinente (zdroj a ďalšie informácie o volavke bielej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty desiatky jedincov, maximálne 107 jedincov.
Lyska čierna (Fulica atra)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov lyska čierna patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, v Európe populácia klesá s predpokladanou rýchlosťou poklesu o 30% za 21 rokov (dĺžka troch generácií) (zdroj a ďalšie informácie o lyske čiernej).
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané alebo predpokladané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané takmer v celom území.
Močiarnica mekotavá (Gallinago gallinago)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov močiarnica mekotavá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, Európska populácia zaznamenala v rokoch 1980 – 2013 mierny pokles (zdroj a ďalšie informácie o močiarnici mekotavej).
Sliepočka zelenonohá (Gallinula chloropus)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov sliepočka vodná patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia i stavy v Európe sú stabilné (zdroj a ďalšie informácie o sliepočke zelenonohej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti
Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero jedincov, maximálne 36 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané a predpokladané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané vo vhodných biotopoch takmer na celom území.
Potáplica severská (Gavia arctica)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potáplica stredná patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, Európska populácia klesá rýchlosťou 25% za obdobie troch generácií (29,4 rokov) (zdroj a ďalšie informácie o potáplici severskej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko jedincov, maximálne 3 jedincov
Potáplica štíhlozobá (Gavia stellata)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potáplica malá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia klesá, niektoré populácie sú stabilné a o iných nie je známy trend (zdroj a ďalšie informácie o potáplici štíhlozobej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko jedincov, maximálne 5 jedincov
Čajka bielohlavá (Larus cachinnans)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov čajka bielohlavá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia stúpa (zdroj a ďalšie informácie o čajke bielohlavej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce niekoľko sto jedincov, maximálne 1309 jedincov
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti Hrušovská zdrž na vtáčom ostrove.
Čajka sivá (Larus canus)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov čajka sivá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy, chýbajú potrebné znalosti z jej rozsiahlej oblasti rozšírenia. Populácia v Európe klesá rýchlosťou 25% za 29,4 rokov (tri generácie) (zdroj a ďalšie informácie o čajke sivej).
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko tisíc jedincov, maximálne 13187 jedincov.
Čajka smejivá (Larus ridibundus)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov čajka smejivá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy, populácia v Európe v rokoch 1990 – 2013 mierne klesla, kým v severnej Amerike za posledných 40 rokov tamojšie populácie výrazne stúpli o 361%, to je 46,6% nárast každú dekádu. Prieskum bol vykonávaný na území menšom ako je polovica areálu rozšírenia na severoamerickom kontinente (zdroj a ďalšie informácie o čajke smejivej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko tisíc jedincov, maximálne 8000 jedincov
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti Hrušovská zdrž.
Močiarnica tichá (Lymnocryptes minimus)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov močiarnička tichá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková i Európska populácia sú stabilné (zdroj a ďalšie informácie o močiarnici tichej).
Turpan tmavý (Melanitta fusca)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov turpan tmavý patrí medzi zraniteľné druhy, trend celkovej populácie je klesajúci. Najvýznamnejším zimoviskom druhu je Baltické more. Tu zimovalo v rokoch 1992 – 1993 približne 93% svetovej populácie a odvtedy stavy zimujúcich tu poklesli o 60% čo znamená prepočítane na obdobie troch generácií (23 rokov) pokles o 77%. Podobný dlhodobý pokles hlásili aj z iných pravidelne skúmaných lokalít, zimovísk aj hniezdisk. Podľa výsledkov z prepočtov v roku 2015 rýchlosť poklesu spomalila na hodnotu 30 – 49% / 3 generácie (zdroj a ďalšie informácie o turpanovi tmavom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero desiatok jedincov, maximálne 106 jedincov.
Turpan čierny (Melanitta nigra)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov turpan čierny patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy. Existujú viaceré práce s protichodnými výsledkami. Podľa porovnania počtov zimujúcich turpanov čiernych v Baltickom mori z dvoch výskumov a to v rokoch 1988 – 1993 a 2007 – 2009 vychádza pokles 55 % za obdobie troch generácií. Iné prieskumy v Škandinávii vykazujú stabilné stavy ale aj mierny nárast (zdroj a ďalšie informácie o turpanovi čiernom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko jedincov, maximálne 2 jedincov.
Potápač veľký (Mergus merganser)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potápač veľký patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je neznámy, Európska populácia je stabilná, v severnej Amerike stavy potápača veľkého za posledných 40 rokov mierne (štatisticky nevýznamne) narástli (zdroj a ďalšie informácie o potápačovi veľkom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko desiatok jedincov, maximálne 300 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradený medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti Hrušovská zdrž.
Potápač dlhozobý (Mergus serrator)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potápač prostredný patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia je stabilná, európska populácia poklesla o 30% v priebehu troch generácií (21.9 rokov). V severnej Amerike bol v priebehu 40 rokov zaznamenaný stabilný stav populácie (zdroj a ďalšie informácie o potápačovi dlhozobom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko jedincov, maximálne 10 jedincov.
Kormorán veľký (Phalacrocorax carbo)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kormorán veľký patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, populácia v Európe stúpa, v severnej Amerike za posledných 40 rokov narástla len mierne (zdroj a ďalšie informácie o kormoránovi veľkom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko sto jedincov, maximálne 711 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradený medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti pri Čenkove.
Potápka chochlatá (Podiceps cristatus)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potápka chochlatá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej svetovej populácie nie je jasný, v Európe mierne klesá (zdroj a ďalšie informácie o potápke chochlatej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko sto jedincov, maximálne 833 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti , ktorá je súčasne aj CHKO Dunajské luhy.
Potápka červenokrká (Podiceps grisegena)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potápka červenokrká patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia klesá, európska populácia stúpa (zdroj a ďalšie informácie o potápke červenokrkej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero jedincov, maximálne 3 jedinci.
Potápka čiernokrká (Podiceps nigricollis)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potápka čiernokrká patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend populácie je nejasný, v Európe neznámy (zdroj a ďalšie informácie o potápke čiernokrkej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko desiatok jedincov, maximálne 54 jedincov.
Chriašteľ vodný (Rallus aquaticus)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov chriašteľ vodný patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, v Európe je trend neznámy (zdroj a ďalšie informácie o chriašteľovi vodnom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce viacero jedincov, maximálne 15 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradený medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Predpokladané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti Hrušovská zdrž.
Potápka hnedá (Tachybaptus ruficollis)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov potápka malá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, celková populácia klesá (zdroj a ďalšie informácie o potápke hnedej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Zimujúci a migrujúci, priesakový kanál na oboch stranách – najpočetnejší vodný druh, niekoľko sto jedincov v kŕdľoch.
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce niekoľko sto jedincov, maximálne 517 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti CHKO Dunajské luhy.
Kalužiak perlavý (Tringa ochropus)
* cieľový zoskupujúci sa druh
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kalužiak perlavý patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, v Európe bol zaznamenaný v období od 1980 – 2013 mierny vzostup stavov (zdroj a ďalšie infomácie o kalužiakovi perlavom).
Kormorán malý (Phalacrocorax pygmaeus)
* novozistené medzinárodne významné druhy (prekračujú EU limit významnosti >1%)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kormorán malý patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej aj európskej populácie je stúpajúci (zdroj a ďalšie informácie o kormoránovi malom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko desiatok až stoviek jedincov, maximálne 720 jedincov
Čajka malá (Larus minutus)
* novozistené medzinárodne významné druhy (prekračujú EU limit významnosti >1%)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov čajka malá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, európska populácia má kolísavý trend (zdroj a ďalšie informácie o čajke malej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko jedincov, maximálne 1585 jedincov.
Čajka žltonohá (Larus michahellis)
* novozistené medzinárodne významné druhy (prekračujú EU limit významnosti >1%)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov čajka žltonohá patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie aj európskej je stúpajúci (zdroj a ďalšie informácie o čajke žltonohej).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko tisíc jedincov, maximálne 7000 jedincov.
Hniezdenie
Na území CHVÚ hniezdi, nie je však zaradená medzi cieľové druhy z dôvodu hniezdenia. Pre úplnosť uvádzame aj túto skutočnosť. Preukázané hniezdenie je v CHVÚ za posledných 10 rokov zaznamenané v oblasti Hrušovský zdrž na vtáčom ostrove.
Čorík čierny (Chlidonias niger)
* novozistené medzinárodne významné druhy (prekračujú EU limit významnosti >1%)
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov čorík čierny patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia má neznámy trend, v severnej Amerike došlo za posledných 40 rokov k štatisticky nevýznamnému poklesu (zdroj a ďalšie informácie o čoríkovi čiernom).
Cieľový zoskupujúci sa druh
Na základe distribúcie zoskupení v oblasti Hrušovskej zdrže, dosahujúce počty niekoľko stovák jedincov, maximálne 1755 jedincov.
Zdroje informácií
- Na stránkach ŠOP SR
- Vyhláška MŽP SR č. 440/2008 Z.z. z 24. októbra 2008] (slov-lex)
- Zimovanie a migrácia vodného vtáctva na Hrušovskej zdrži a priľahlých lokalitách v rokoch 2004–2009, zhodnotenie ekosozologického významu lokality (pdf)
- Sedemnásť rokov zimného sčítania vodného vtáctva na Dunaji – výsledky z rokov 1991–2007
- Stránka projektu Ochrana brehule hnedej, rybárika riečneho a včelárika zlatého
Poznámka k zdroju mápa rozšírenia na Slovensku: databáza Aves Symfónia, aves.vtaky.sk, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Ochrana dravcov na Slovensku a Ústav Zoológie SAV
Text pripravil: A. Kürthy