Ničenie lariev pomocou Vectobac (BTi)

Chem. látka Vectobac s účinnou látkou na báze Bacillus thuringiensis subsp. Israelensis je potrebná k zabezpečeniu postreku proti larvám komárov v prípade premnoženia.

Z hľadiska ochrany prírody je uvedená látka používaná celosvetovo ako environmentálne prijateľná alternatíva biologického pôvodu namiesto bežných chemických prípravkov – syntetických insekticídov, ktoré pôsobia širokospektrálne na všetky bezstavovce a majú nepriaznivý vplyv na necieľovú biotu (chránené a užitočné druhy hmyzu, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, cicavce vrátane človeka), okrem akútnych účinkov tiež pôsobia kumulatívne a ich rezíduá ostávajú v životnom prostredí.

Prípravok na báze BTi podľa doterajších poznatkov a výskumov je výrazne špecificky pôsobiaci na larvy komárov a iba v obmedzenej miere sú naň citlivé niektoré iné druhy dvojkrídleho hmyzu (napr. z čeľade Simuliidae). Podľa dostupných informácií uvedený prípravok nezanecháva žiadne neodbúrateľné či toxické rezíduá.

Preto je široko používaný napr. v susednom Rakúsku, podobne aj v Nemecku, kde boli zavedené do praxe postupy ako zabezpečiť čo najúčinnejšiu aplikáciu. To zahŕňa identifikáciu liahnisk a priebežný monitoring početnosti lariev komárov na liahniskách v dostatočnom predstihu pred premenou lariev a liahnutím obťažujúcich dospelých jedincov (samíc).

Vzhľadom k vlastnostiam prípravku je potrebné aplikovať látku najlepšie vo vlhkom počasí. V Dolnom Rakúsku je pre odôvodnenosť začatia aplikácie používaná hranica početnosti komárích lariev 20 lariev na liter vody v liahnisku.

Z hľadiska rozsahu aplikácie považujeme za prioritné riešenie liahnisk komárov priamo v intravilánoch obcí (rôzne antropotelmy, ktoré vznikajú po dažďových zrážkach a prehrievané slnkom predstavujú ideálne liahniská pre viaceré druhy komárov) a liahnísk v blízkom okolí (mláky, podmáčané plochy polí a pod.), prelety, resp. donášanie komárov zo vzdialenejších oblastí je obvykle obmedzené so stúpajúcou vzdialenosťou od obydlí.

V chránených územiach je potrebné brať do úvahy aj ekologický význam komárov ako významnej prirodzenej zložky potravy predovšetkým rýb, vodných bezstavovcov, čiastočne aj netopierov, vtákov a obojživelníkov. Z tohto hľadiska preto akceptujeme potrebu limitovať premnoženia komárov v blízkosti ľudských sídiel, ale nie je vhodné v chránenom území povoliť celoplošnú likvidáciu komárov – zatiaľ u nás nepredstavujú epidemiologickú hrozbu a keďže sú súčasťou potravného reťazca aj chránených druhov, celoplošná likvidácia má potenciál obmedziť dostupnosť potravy. Preto sa nám javí ako najvhodnejšie riešenie umožniť aplikáciu prípravku BTi v časti CHA do vzdialenosti cca 1,5 km od sídiel

Na základe výsledkov monitoringu by bolo možné v budúcich rokoch prehodnotiť vhodnosť, resp. dostatočnosť aplikácie v navrhnutom rozsahu.

Návrh riešenia

S CHKO súhlasí s udelením výnimky na aplikáciu BTi za dodržania nasledujúcich podmienok:

  • bude dodržané lokality, kde neaplikovať (Dunajské luhy je medzinárodná Ramsarská mokraď, Územie európskeho významu z pohľadu rozmnožovaní sa rýb, Chránené vtáčie územie, chránená krajinná oblasť…!)
  • aplikácii bude predchádzať podrobný monitoring liahnisk komárov
  • postrek bude aplikovaný včas, ešte pred liahnutím kalamitných komárov zo záplavového územia a iba v prípade kalamitného výskytu komárov v liahniskách

v rámci územia Dunajských luhov

  • prioritne budú ošetrené liahniská mimo chránených území v rámci zastavaného územia a najbližšieho okolia (polia, voľná krajina)
  • bude zabezpečený monitoring účinnosti aplikácie na ošetrených lokalitách, odporúčame aj porovnať s lokalitami kde prípravok aplikovaný nebol, aby bolo dokázateľné, že redukcia lariev bola spôsobená aplikovaným prípravkom.
  • bude vedená presná evidencia liahnísk s aplikovaným prípravkom, ktorú požadujeme dodať pre možnosť overenia deklarovanej neškodnosti prípravku na necieľové druhy
  • odporúčame použitie overených metód hodnotenia potreby aplikácie BTi používaných v susednom Maďarsku, ideálne aj koordináciu aktivít a súčasnú aplikáciu

Za dodržania týchto podmienok nepredpokladáme významný negatívny vplyv na chránené druhy v dotknutom území

 

Žiadateľ obec Iža

u „Eliminácia kalamitného výskytu komárov v katastrálnom území obce Iža“

 „Eliminácia kalamitného výskytu komárov v katastrálnom území obce Iža“

 

u „Eliminácia kalamitného výskytu komárov v katastrálnom území obce Iža“

„Eliminácia kalamitného výskytu komárov v katastrálnom území obce Iža“

„Eliminácia kalamitného výskytu komárov v katastrálnom území obce Iža“

 

 

Chemické postreky

 

Rekreačná zóna Jazero Vojka

Rekreačná zóna Jazero Vojka je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a Územia európskeho významu SKUEV0090 Dunajské luhy. Platí tu druhý stupeň ochrany. Brehová čiara je hranicou CHVU007 Dunajské luhy.

V rámci posudzovania zámeru, kde aj v minulosti vykonávané postreky neboli pri brehu jazera ale iba v obytnej časti rekreačnej oblasti (ulice, rekreačné chaty) neboli identifikované vplyvy, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na cieľové biotopy a druhy SKUEV0090 Dunajské luhy, preto činnosť v zmysle § 28 zákona navrhujeme neposudzovať. V rekreačnej zóne nie je zaznamenaný výskyt žiadneho cieľového biotopu ani cieľového druhu SKUEV0090.
Rekreacná zóna JazeroVojka, postrek proti komárom

Rekreacná zóna JazeroVojka, postrek proti komárom

Chemické postreky v obývaný častiach

Samosprávami obcí Dobrohošť, Vojka nad Dunajom, Bodíky, Kyselica, Rohovce a Horný Bar vo veci komplexného zabezpečenia realizovania postrekov proti komárom v dotknutých obciach. Dotknuté územia sa nachádzajú v území s 1. stupňom ochrany.

 

NÁVRH RIEŠENIA:

 

ŠOP SR S-CHKO Dunajské luhy navrhuje žiadateľovi aby bol postrek vykonávaný schváleným prípravkom predpísanou koncentráciou, počtom opakovaní i spôsobom za nasledovných podmienok:

  • aplikáciu žiadame uskutočniť za suchého dňa, denného svetla, bezveterného počasia, aby nedošlo k úniku chemických postrekových látok na okolité kultúry – lesy, chránené územia, vodné plochy a pod.
  • pred začatím aplikácie chemických látok žiadateľ musí písomne alebo ústne upozorniť miestne príslušné  Miestne organizácie Slovenského zväzu chovateľov včiel.
  • striktne v oficiálnych obývaných priestoroch obcí s dôrazom na vysoké nebezpečenstvo toxicity pre vodné organizmy vyhnúť sa postrekom vodného prostredia tak, aby neboli negatívne dotknuté žiadne mokrade a vodné organizmy (prvky Územného systému ekologickej stability a významné krajinné prvky definuje zákon v  2 odsek 2 písmeno g  a h  zákona).
  • v prípade havárie neodkladne vykonať opatrenie na minimalizáciu negatívnych vplyvov na zložky životného prostredia, prípad oznámiť na KÚ ŽP v Trnave, odbor ochrany prírody a krajiny.
  • pri aplikácii povolených prípravkov na treba brať do úvahy ich účinok na jednotlivé prvky prírody a pri rovnakej účinnosti rôznych prípravkov požadujeme použiť prípravok na postrek proti komárom s najmenším nebezpečenstvom pre zvieratá, vodné organizmy, včely a vtáky.